Tüp Bebek Tedavisinde ‘Altın Yumurta’

Altın yumurta, zorlu hasta grubuna giren ve çocuk sahibi olma şansı istatistiklere göre çok daha az olan ileri yaş anne adaylarına ve kendisi genç ama yumurtalık yaşı ileri olan anne adaylarına özel olarak uygulanan bir tedavi yöntemidir. Bu yöntem, yaştan kaynaklanan dezavantajı ortadan kaldırarak gebelik şansını artırır.

 Altın Yumurta Yöntemi İçin Kimler Doğru Adaydır?

İleri yaş anne adayları, Yumurtalık rezervi ve kalitesinde sorun olan (genç) anne adayları, Sık sık gebelik kaybı yaşayan anne adayları, Altın yumurta yöntemi için uygun adaylardır.Yumurtanın kaliteli olması, döllenme ve kaliteli embriyo geliştirme olasılığını artırır. Yumurtalık rezervi azalmış hastalarda elde edilen yumurtalar yapısal ve genetik olarak problem gösterir ve yumurta kalitesini kötü etkiler. En önemli faktör yaştır. Genç bir hasta ile daha yaşlı birinin yumurta kaliteleri arasında ciddi farklar vardır.

 Yumurtalık Rezervi Nedir?

Her kadın doğduğu andan itibaren kendisine ait belli ve değiştirilemeyen bir yumurta sayısına (yumurta rezervi) sahiptir. İlk doğduğunda 1-2 milyon yumurtaya sahip olan kadınların yaşı ilerledikçe bu sayı azalır. Özellikle 40 yaşından sonra bu olay hızlı bir şekilde gerçekleşir. Ortalama 45-50 yaş civarında yumurtalar iyice tükenir ve menopoz dönemi başlar, yumurtalıklar fonksiyonlarını sürdüremez. Adet kanamaları kesilince gebelik şansı da ortadan kalkar..

Bir kadının yaşı kaç ise, yumurtası da kadının olduğu yaşa denk gelir. Eğer kadının yaşı ilerlemişse, yumurtası da kendisi ile birlikte yaşlanır ve böylece çocuk sahibi olma ihtimali azalır. Bu nedenle her yumurta altın değerindedir.