Kısırlık tedavisi için ne zaman başvurulmalıdır?

Genel olarak eslerin herhangi bir korunma yöntemi uygulamadan ve düzenli cinsel ilişkiye girmelerine rağmen 1 yıl boyunca gebe kalamaması durumunda doktora müracaat etmeleri önerilir. Ancak günümüzde evlilik yaşının artması ile beraber özellikle bayan yaşı 35’in üzerinde olan çiftlerde 1 yılı beklemeden daha erken dönemde kontrolden geçmeleri önerilebilir. Kadın yaşı 40’i aşsınca biraz daha hızlı davranılması iyi olacaktır. Günümüzde değişen sosyal ve kültürel koşullar nedeniyle daha ileri yaşlarda evlenerek çocuk sahibi olmayı geciktiren kadınların sayısı artmıştır. Bu durumda evlendikten sonra bir yılın dolmasını beklemeden muayene olarak yumurtalık rezervleri ve hormonal tetkiklerini yaptırmaları uygun olacaktır.

Kadın yaşının gebelik şansını etkileyen önemli bir faktör olduğu bilinmelidir. Yaşın ilerlemesi ile beraber herhangi bir uygulama ile elde edilecek yumurtaların sayısında ve kalitesinde azalma beklenmektedir. Bu durum tedaviden elde edilebilecek başarı beklentisini de düşürmektedir. Kadın yaşının 35’in üzerinde olması artık çok da oyalanılmaması gerektiği anlamına gelir. Yaş 38’in üzerinde olursa biraz daha hızlı hareket edilmeli, 40’ın üzerinde ise çok hızlı davranılmalıdır. 45 yaşın üzerinde ise artık eve sağlıklı canlı bebekle gitme ihtimali iyice azalmaktadır. Sadece kadın yaşı değil, yumurtalık rezervi de dikkate alınması gereken bir diğer önemli parametredir. Yumurtalık rezerv azlığı, yumurtalıktaki gelişmeye aday foliküllerin azalması anlamına gelir. Bazen kadın yaşı genç olsa da; genetik yatkınlık, endometriosis, daha önce yumurtalıktan ameliyat geçirmiş olmak, sigara içilmesi gibi faktörlerin etkisiyle rezerv azalabilir. Bazen hiçbir risk faktörü olmadan da bilinmeyen sebeplerden dolayı yumurtalık rezervi olması gerekenden az olabilir. Bu durumda da çok fazla oyalanmak doğru değildir.

Tüp Bebek Tedavisinde ‘Altın Yumurta’

Altın yumurta, zorlu hasta grubuna giren ve çocuk sahibi olma şansı istatistiklere göre çok daha az olan ileri yaş anne adaylarına ve kendisi genç ama yumurtalık yaşı ileri olan anne adaylarına özel olarak uygulanan bir tedavi yöntemidir. Bu yöntem, yaştan kaynaklanan dezavantajı ortadan kaldırarak gebelik şansını artırır.

 Altın Yumurta Yöntemi İçin Kimler Doğru Adaydır?

İleri yaş anne adayları, Yumurtalık rezervi ve kalitesinde sorun olan (genç) anne adayları, Sık sık gebelik kaybı yaşayan anne adayları, Altın yumurta yöntemi için uygun adaylardır.Yumurtanın kaliteli olması, döllenme ve kaliteli embriyo geliştirme olasılığını artırır. Yumurtalık rezervi azalmış hastalarda elde edilen yumurtalar yapısal ve genetik olarak problem gösterir ve yumurta kalitesini kötü etkiler. En önemli faktör yaştır. Genç bir hasta ile daha yaşlı birinin yumurta kaliteleri arasında ciddi farklar vardır.

 Yumurtalık Rezervi Nedir?

Her kadın doğduğu andan itibaren kendisine ait belli ve değiştirilemeyen bir yumurta sayısına (yumurta rezervi) sahiptir. İlk doğduğunda 1-2 milyon yumurtaya sahip olan kadınların yaşı ilerledikçe bu sayı azalır. Özellikle 40 yaşından sonra bu olay hızlı bir şekilde gerçekleşir. Ortalama 45-50 yaş civarında yumurtalar iyice tükenir ve menopoz dönemi başlar, yumurtalıklar fonksiyonlarını sürdüremez. Adet kanamaları kesilince gebelik şansı da ortadan kalkar..

Bir kadının yaşı kaç ise, yumurtası da kadının olduğu yaşa denk gelir. Eğer kadının yaşı ilerlemişse, yumurtası da kendisi ile birlikte yaşlanır ve böylece çocuk sahibi olma ihtimali azalır. Bu nedenle her yumurta altın değerindedir.

Genellikle kadınlar için yapılan üreme diyeti bu sefer hem kadın hem de erkekler için geliştirildi. Yeni Üreme Diyeti, erkeklerin sperm kalitesinde parametreleri düzeltirken kadınlarda hamilelik oranlarını yükseltiyor.Harvard Üniversitesi’nden iki araştırmacı kırmızı etten ve trans yağlardan fakir, sebze ve süt ürünlerinden zengin bir üreme diyeti geliştirdiler. Diyetin başarısı hem kadının hem de eşinin bu beslenme şeklini benimsemesine bağlı. “Üreme Diyeti” adı verilen bu beslenme şekli gerçekten kadında yumurtlamayı düzenlemektedir. Kadında olduğu gibi erkekler de belli gıdaları tüketerek siperm kalitesini  artırabilirler.Araştırma sırasında, gebe kalmaya çalışan 18 bin kadının beslenmesinde yapılan değişikliklerle  yumurtlama sorunlarında düzelme görülmüştür. Önerilen diyet kırmızı et ve trans yağlardan fakir, sebze ve süt ürünlerinden zengindir. Süt ürünleri özellikle tam yağlı olmalıdır. Bu diyet aynı zamanda kilo vermeye de yardımcı olur. Çünkü, Vücut Kitle İndeksi (VKİ)’ndeki her 1 puanlık artış (29m2/kg dan sonra) gebe kalma şansında yüzde 4 lük bir azalmaya neden oluyor. Erkeklerde ise sigarayı bırakmak, diyet değişikliği ve kafeinin azaltılması siperm kalitesinde parametreleri düzeltmektedir. Beslenmedeki bu değişimlerin amacına ulaşması için en az üç aylık bir süreye ihtiyaç vardır.

 • İşte Üreme Diyeti
 • Doymuş yağlardan uzak dur
 • Doymamış bitkisel yağ tüket
 • Bitkisel protein çok, hayvansal protein az tüket
 • Yavaş sindirilen karbonhidrat tüket
 • Tam yağlı süt ürünleri tercih et
 • Folik asit ve B vitamini içeren multivitaminler al.
 • Demirden zengin beslen
 • Bol su ve soda iç
 • Sağlıklı Vücut Kitle İndeksi’ne ulaş
 • Spor yap.