Adet döngüsü

Düzensiz dönemler veya yumurtlama bozuklukları, yani nadiren yumurtlamanız veya hiç yumurtlamamanız, gebe kalma güçlüğünün yaygın bir nedenidir. 

Gebe kalmakta sorun mu yaşıyorsunuz?

Kadınların doğurganlık sorunlarının %40'a kadarı yumurtlamayla ilgilidir ve çoğu yaşam tarzı değişiklikleri veya basit doğurganlık ilaçları ile tedavi edilebilir.

Adet döngünüzde düzensizlikler yaşıyorsanız ve 12 aydır (35 yaşın üzerindeyseniz) hamile kalmaya çalışıyor ancak başarılı olamıyorsanız, bir kadın doğum uzmanından randevu almayı düşünebilirsiniz.  

 • Adet döngüsünün evreleri

  Adet döngüsü, bir kadının vücudunun hamileliğe hazırlanmak için geçirdiği hormonal değişikliklerle kontrol edilen yumurtlama ve adet görme sürecidir.
  Aylık adet döngünüzde tipik olarak iki tip hormon tarafından kontrol edilen üç aşama vardır: folikül uyarıcı hormonlar (FSH) ve luteinize edici hormonlar (LH). Herhangi bir nedenle hormonal denge bozulursa, döngünüz düzensizleşebilir veya durabilir.

  Aşama 1: Foliküler Aşama
  Döngünün 1. günü, kanamanın ilk tam günüdür. Progesteron ve östrojen seviyeleriniz önceki döngünün sonunda düşecek ve hipofiz bezine folikül uyarıcı hormon (FSH) üretimini artırmak için bir sinyal gönderecektir. Menstrüasyona kadar geçen günlerde yumurtalıklarda bir dizi folikül (yumurta içeren küçük sıvı keseleri) gelişir. Gelişmekte olan foliküller, tek bir folikülün devam eden gelişimini teşvik etmek için yeterli olana kadar FSH üretiminin azalmasına neden olur - baskın folikül. Dominant folikül artan östrojen salgılar ve bu da rahim (endometrium) zarının kalınlığını artırır. hamileliğe hazırlanır ve servikal mukusu değiştirir, böylece sperm daha serbestçe geçebilir.

  2. Aşama: Yumurtlama (yumurtanın salınması)
  Östrojen seviyesi arttıkça, hipofiz kısa süreli lüteinize edici hormon (LH) salınımı yapar. Bu hormon yumurtlamayı tetikleyerek baskın folikülün olgunlaşmasına ve yumurtayı serbest bırakmasına neden olur. Yumurta serbest bırakılırken, fallop tüpünün uzak ucu yumurtalık boyunca hareket eder ve yumurtayı emer. Yumurtlamadan birkaç gün önce servikal mukus, spermin serviksten fallop tüplerine geçmesine izin verir. Sperm, yumurtanın gelişini bekleyen 2 ila 3 gün orada yaşayabilir. Yumurtanın kendisi genellikle tek bir sperm tarafından döllenmeden önce en fazla 24 saat hayatta kalabilir. Döllenme normalde tüpün en geniş kısmında, yumurtalığın yakınında gerçekleşir. Zona pellucida adı verilen bir zar yumurtayı sarar ve bir sperm içine girdikten sonra sertleşerek bir kabuk oluşturur, böylece diğer spermler giremez. Yumurtanın içine girdikten sonra sperm içeriğini serbest bırakır ve döllenme gerçekleşir. Döllenmiş yumurta hücrelere bölünmeye başlar, her bölünmede hücre sayısı ikiye katlanır ve embriyo olarak bilinir hale gelir .

  Aşama 3: Yumurtlamadan sonra
  Yumurtanın salındığı folikül artık progesteron üretmeye başlar. Bu hormon, rahmin astarının beslenmesini ve embriyonun hamilelik sırasında implante etmesi için bir alan sağlar. Embriyo fallop tüpü boyunca hareket eder ve rahme ulaştığında, döllenmeden yaklaşık dört gün sonra kabuğundan çıkar ve rahmin zarına yerleşir. Embriyo daha sonra hamilelik hormonu olan insan koryonik gonadotropini
   hCG üretmeye başlar. - hamilelik testlerinde ölçülen hormon.- Bu hormonun varlığı, yumurtalığı hamileliği desteklemek için östrojen ve progesteron üretmeye devam etmeye yönlendirir. Döllenme başarısız olursa veya gerçekleşmezse, hamilelik hormonunun yokluğu yumurtalığın östrojen ve progesteron üretimini durdurmasına ve böylece seviyelerin düşmesine neden olur. Bu hormonlar olmadan rahmin astarı bozulur ve bir sonraki adet başlar.

 • Düşük yapma riski yaşla birlikte artar
 • Yaygın adet döngüsü anormallikleri ve tedavisi
 • Döngümdeki en verimli zaman ne zaman
 • Yumurtladığımı nasıl anlarım?
 • Döngülerim düzensizse ne olur?